Diyabetli Çocuklar Kampı 2014 İznik’te Yapıldı.

08/01/2014 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin ve Diyabet Bilim Dalı’nın düzenlediği Diyabetli Çocuklar Kampı İznik’te Yapıldı… Diyabet daha çok erişkinlerin hastalığı olarak bilinmekle birlikte küçük yaşlardan itibaren çocuklarda da görülür. Çocuklarda görülen diyabet kan şekerini düzenleyen insülin hormonunun kalıcı eksikliğine bağlıdır. Bu nedenle diyabetli çocuklar tanı aldıkları günden itibaren günde 4 kez kan şekerlerini ölçmek ve buna göre insülin enjeksiyonu yapmak zorundadır. Diyabetli çocukların uzun dönemli izleminde ve sağlıklı yaşam sürmelerinde diyabet eğitimi en önemli etkiye sahiptir. Diyabet tanısı konan çocuklara hastaneye yattıklarında temel bilgiler verilmekle birlikte, diyabetli çocukların doktor, hemşire, diyetisyenler ve deneyimli diyabetlilerle birlikte yaşamasına dayanan diyabetli çocuk kampları da çok etkili bir eğitim imkanı sağlamaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı tarafından 1997’den İznik’te düzenlenen eğitim kamplarına şimdiye kadar 1200 diyabetli çocuk katıldı ve bu çocuklar kamp sayesinde diyabetle arkadaş olarak yaşamlarını sürdürme şansı buldular. Bu yıl da 2-9 Ağustos 2014 tarihlerinde İznik DSİ Eğitim Tesisleri’nde yapılan kampa Kocaeli, Sakarya, Bursa, İstanbul, Afyon, Ankara, Hakkari, Balıkesir ve Amasya illerinden 10- 18 yaş arasında 70 diyabetli çocuk katıldı. Bu yılki kampa Hakkari Sosyal Sorumluluk Projesi çerçevesinde Hakkari Merkez ve Şemdinli’den 1 hemşire ve 4 diyabetli çocuk katıldı.

Kampın son gününde Marmara Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi ve Tip 1 diyabetli Doç.Dr. Oğuzhan Deyneli “ Diyabetle Yaşam” başlıklı ve kendi yaşamını anlattığı bir konuşma yaptı. Aynı gün Trabzonspor Basketbol Takımında oynayan ve 5 yıldır Tip 1 diyabetli olarak başarılı bir şekilde basketbol hayatını sürdüren Alper Saruhan çocuklarla etkileyici ve ilham verici bir konuşma yaptı. Kampın kapanışına Prof.Dr. İlhan Tarkun ile birlikte katılan ve çocuklarla çok içten diyaloglar kuran Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu “Diyabet bir hastalık, evet ama hayatımıza baktığımızda, diyabeti, diyabetle yaşamayı öğrenen, diyabeti kavrayan insanların iş hayatlarında çok başarılı olduğunu da görüyoruz. Ayrıca sağlıklı yaşam konusunda diğer insanlardan daha şanslı olduklarını görüyorum. Türkiye'de diyabet hastası olan birçok meşhur, değerli insan var. Bunlara baktığımızda, diyabet insanın hayatına disiplin katarken daha düzenli ve sağlıklı beslenmeyi de sağlıyor. Bu hastalığı tanımak ve bununla yaşamayı öğrenmek gerek. Kampın amacının da bu olduğunu düşünüyorum. Kampın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim." dedi. Karaloğlu, daha sonra çocuklara içinde satranç takımı olan hediye verdi.

Kamp hakkında bilgi veren Prof.Dr.Şükrü Hatun; “Kampta çocukların yanı sıra hekim, diyetisyen, hemşire, tıp ve hemşirelik öğrencisi ve psikologdan oluşan 25 kişilik kamp ekibin bulunduğunu, günde 2 saat uzmanlar eşliğinde küçük gruplar halinde diyabet eğitimi yapılan kampta, çocuklar ve kamp ekibi arasında çoşku, iyilik, bilgi, emek, sevecenlik, kardeşlik dolu güçlü bir ortam oluştuğunu, çocukların diyabet bakım becerilerini geliştirmenin yanı sıra esas yaşam güçlerin arttığını ve bazı çocukların ilk kez kalçalarına ve karınlarına insülin yapmayı ve beslenme planlanmasında karbonhidrat sayımını kampta öğrendiklerini” söyledi. Prof. Hatun, kampın adının “Arkadaşım Diyabet ” olduğunu ve bunun çocukların diyabetle arkadaş olmalarını sağlama felsefesine dayandığını, bundan sonraki yıllarda da ekip olarak aynı amaç doğrultusunda çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı ve katkıda buluna herkese teşekkür etti.