Diyarbakır Diyabetli Çocuklar Kampı Yapıldı.

08/01/2014 

Bu yıl Dr. İlhan Diken adına düzenlenen 4. Diyarbakır Diyabetli Çocuklar Kampı 15-20 Ağustos 2014 tarihinde yapıldı. Zamansız kaybettiğimiz Dr. İlhan Diken Diyarbakır Büyükşehir belediyesi sağlık işlerinden sorumluydu ve bu kampın gerçekleşmesinde büyük emekleri vardı. Kendisini saygıyla anıyoruz ve unutmayacağız.

Kamp Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma hastanesi çocuk endokrin bölümü, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk endokrin bölümü ve Diyarbakır Büyükşehir belediyesi çocuk şubesinin katkıları ile Hazar gölünde bulunan Diyarbakır Büyükşehir belediyesi çocuk yaz kampında gerçekleşti. Bu yılki kampa Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma hastanesi çocuk endokrin bölümü, Dicle Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi çocuk endokrin bölümlerinden çocuk endokrin uzmanı, yandal asistanı ve diyabet eğitim hemşireleri ve psikologlar katıldı. Daha önceki kamplarda da desteklerini esirgemeyen Hacettepe Üniversitesinden diyetisyen, diyetisyenlik öğrencileri, Afyon Kocatepe Üniversitesinden diyabet eğitim hemşiresi yanımızda oldular.

Kampa Diyarbakır ve ilçeleri, Batman, Mardin, Siirt, Elazığ, Şırnak ve Adana’dan 75 diyabetli çocuk ile Sakarya, Adana, Ağrı, Adıyaman ve Diyarbakır’dan tıp, psikoloji, hemşirelik ve diyetisyenlik öğrencisi toplam 15 abi-abla görev aldı. Bunların 9’u diyabetlilerden oluşuyordu.

Kampta diyabetle yaşamı kolaylaştırmak için diyabet eğitimi, diyet eğitimi ve diyabette sosyal yaşam atölyesi yanı sıra yüzme, basketbol, futbol, bisiklet sporları yapıldı. Kampın son günü kendisi de diyabetli olan maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz kampta bir gün geçirdi ve diyabet ile spor birlikteliği üzerine bir sunum yaptı.

Kampın ilk gününü diyabetli çocuklar ve ekiple geçiren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Şükrü Hatun “Diyarbakır Diyabetli Çocuklar Kampı’nda başta Doç.Dr.Mehmet Nuri Özbek ve Hemşire Münevver olmak üzere kamp ekibi ile 24 saat geçirmek, diyabetli çocuklarla sohbet etmenin kendisini çok mutlu ettiğini, Afyon, Ankara, Kocaeli, Erzurum, Adana ve Elazığ'dan gelen hekim, hemşire ve diyetisyenlerin desteğinden çok etkilendiğini, Diyarbakır Kampı’nın bir çok bakımdan (duygu yoğunluğu, ekibin özverisi ve arkadaşlıklar) İznik Kampı'na benzediğini ama çocukların farklı olduğunu, hemen hepsinin kampa kendilerini geliştirmek ve diyabetlerine iyi bakmayı öğrenmek için geldiğini, uzun süre diyabet kontrolleri iyi gitmemiş çocuklar hemen göze çarptığını ve Diyarbakır Kampı'nın da kendi ekibi kurmuş olmasına kendi diyabetli abi ve ablalarını yetiştirmiş olmasına çok sevindiğini,Çermik'in Akkoyunlu köyünden kampa katılan ve “Şekerli Çocuğun Günlüğü” kitabını okurken gördüğü Zeynep’den çok etkilendiğini, en önemli hayat misyonlarının olarak bu kampları sürdürmek olduğunu ve önümüzdeki 14 Kasım'da Diyarbakır Kampını anlatan bir resim sergisi açmayı planladıklarını” söyledi.

Kampa ulaşmak için tıklayınız.