İzleyerek Öğrenelim

Diyabet egzersiz için bir engel midir?

« Geri

Sorular için tıklayın.

Puan
  • /5
(Değerlendir)

Bu içeriğe reyting vermek için lütfen üye girişi yapın.

Cevap Metnini Oku

Diyabet egzersiz için bir engel midir?

Kesinlikle engel değildir. Dıyabetlıler spor yarışmalarına katılabilir, profesyonel sporcu olabilirler.

Sadece diyabetlilerin tek başına sualtı dalış sporlarını yapması sakıncalı olabilir. Dünyadan ve ülkemizden ünlü diyabetli sporcular;

Kürekçilik dalında Dünya Olimpiyat Şampiyonu bir diyabetli.

Tip 1 Diyabetli NBA Yıldızı Basketbolcu Adam Morrison

  • Profesyonel bisikletci Muammer Konuk
  • Diyabetli sörfçü şampiyonada! Uğur İyigün, 18 yaşında, Tip 1 diyabetli, sörf gibi ağır bir sporla uğraşıyor. Avustralya'daki Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil eden Uğur, başarısıyla diyabet ve sporun birlikte olabileceğini kanıtladı.

Uğur diyor ki;

“Dünya Şamiyonası'na katıldığımda git gide insülinin dozunu düşürdüm. Çünkü her gün yüksek tempoda iki yarış vardı. Aldığım şekeri spor yaparken sürekli yaktığım için hep karhonhidrat aldım. Döndüğümde biriken derslerin de etkisiyle bir hafta spor yapmadım, şekerim yükseldi. Şuna inanıyorum, yaptığım antremanla vurduğum insülin iğnesi aynı miktarda şeker yakıyor. Sörf yaparken anormal şeker yakıyorum. Ama bunun da tehlikesi var; hipoglisemi. Sık sık şekerim düşebiliyor. Dünya Şamniyonası'nda bir ara gözlerim görmez oldu. Her denize çıktığımda sırtımda özel sörf çantam bulunuyor, onda ellerimi kullanmadan su içebileceğim bir hortum var. Onun içine sürekli şekerli içecekler koyup şekerimi öyle karşılıyorum.”

  • Uzun süreli egzersizler ve yarışmalı sporlarda akılda bulundurulması gerekenler;
  • Egsersiz süresi 30 dk üstündeyse, her 30 dakikalık süre için 15grlık ek karbonhidrat alınmalı; (spor içeceği gibi hafif şekerli içecekler hem karbonhidrat hem de sıvı ihtiyacını karşılar, veya çikolata, muz gibi çocukların sevdiği besinler egzersiz süresince hipoglisemi riskini önlemede uygun olabilir). Egzersiz öncesi insulin dozunu azaltmak gerekebilir ancak vücutta bu karbonhidrat alımını karşılayacak düzeyde insülin varlığından emin olunmalı.
  • Normalde sporla kan sekeri düşer ancak turnuva ve yarışlarda stres hormonlarının salınımına bağlı olarak şeker yükselmesi beklenebilir.
  • Halter gibi anaerobik egsersizlerde gelişen hızlı glukoz salınımını karşılayabilmek için spor öncesi daha yüksek insülin seviyesi sağlanması gerekebilir
Yorumlar
  • Henüz yorum yapılmadı.

Bu içeriğe yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.