İzleyerek Öğrenelim

Egzersize başlamadan önce nelere dikkat edilmeli?

« Geri

Sorular için tıklayın.

Puan
  • /5
(Değerlendir)

Bu içeriğe reyting vermek için lütfen üye girişi yapın.

Cevap Metnini Oku

Egzersize başlamadan önce nelere dikkat edilmeli?

60 dk hafif veya 30 dk agır egzersiz ile ortalama 50mg/dl şeker düşmesi beklenebilir, buna göre spor öncesi şekere bakılıp ek öğün alınabilir veya hızlı etkili insülin dozu ona göre ayarlanabilir. Spor esnasında aynı insülin dozu daha fazla glikozun hücre içine gönderilmesini sağladığından, aktivite öncesi doz azaltılması gerekecektir. İnsülin pompası kullanılıyorsa;, egzersiz süresi 1-2 saati aşmayacaksa öğün öncesi doz yapılarak pompa çıkarılabilir veya öğün öncesi doz atlanır- spor süresince insülin pompası kalır ve bazal dozla devam edilir.

Hem egzersiz öncesinde kan şekeri ölçümü hem de egzersiz sonrasında kan şekeri izlemi gereklidir. Egzersizin uzayan etkisi nedeniyle yoğun egzersizlerden 10 saat sonra bile hipoglisemi riski olabilir. Bu yüzden akşam yatmadan önce kan şekeri kontrolü mutlaka yapılmalı gece hipoglisemisinden korunmak ıcın ek ara öğün alınması gerekebilir.

Yogun fiziksel aktivitenin olduğu diyabet kampları sırasında veya kayak tatili gibi uzun süreli efor gerektiren sporlarda, insülin duyarlılığındakı artış sonraki birkaç gün devam edebilir, bu nedenle toplam insülin dozunda %10-20 veya daha fazla azaltım gerekebilir.

Yorumlar
  • Henüz yorum yapılmadı.

Bu içeriğe yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.