İzleyerek Öğrenelim

Tip 1 diyabetin belirtileri nelerdir? Tanı için ileri tetkikler yapmaya gerek var mı? Geç tanı konması tehlike yaratır mı?

« Geri

Sorular için tıklayın.

Puan
  • /5
(Değerlendir)

Bu içeriğe reyting vermek için lütfen üye girişi yapın.

Cevap Metnini Oku

Tip 1 diyabetin belirtileri nelerdir? Tanı için ileri tetkikler yapmaya gerek var mı? Geç tanı konması tehlike yaratır mı?

Aileler çocuklarının her zamankinden daha çok su içmeye başladığını, yanlarında sürekli su şişesi bulundurduklarını, suya doymadıklarını, hatta neredeyse sadece suyla beslendiklerini söylerler. Çok idrar yapma, gün içinde çocukların dikkat çekici sıklıkta tuvalete gitmesi ile belli olur. Bu nedenle ders sırasında tuvalete gitmek için izin istemeye başlayan çocuklarda, hastalığın diğer belirtileri sorgulanmalıdır. Bunun yanında daha önce gece idrar yapmak için uyanmayan çocukların, gecede 1-2 kez idrar yapmak için uyanması ve bazen gece altını ıslatması da dikkat çekicidir. Küçük çocuklarda ise anneler, sık bez değiştirmeye başladıklarını fark ederler. Çocuklar iştahlarının artmasına rağmen kilo kaybeder, annelerin deyimiyle süzülürler. Kız çocuklarda genital bölgede mantar enfeksiyonu ya da bebeklerde inatçı pişikler de görülebilir. Bazı çocuklar halsizlik, hafif ateş, karın ağrısı gibi özelliği olmayan bulgularla doktora gitseler de, aileler diyabete özgü belirtileri hekime aktaramayabilirler. Çocukların okul performansında azalma, çabuk yorulma gibi yakınmaları olabilir ve eskisine göre daha sık devamsızlık yapmaya başlayabilirler. Çocukların beklenmedik şekilde devamsızlık yapmaya başlaması, öğretmenler tarafından incelenmelidir. Çocuklarda diyabet tanısı koymak için genel olarak kan şekeri bakmak yeterlidir.Yukarıda sayılan bulguları olan çocuklarda herhangi bir zamanda bakılan kan şekerinin 200 mg/dl veya 8 saat açlıktan sonra bakılan kan şekerinin 126 mg/dl üzerinde olması diyabet tanısını kesinleştirir. Çocuklardaki diyabete bağlı yakınmalar günler içinde gelişir ve bu nedenle de şeker yükleme testi yapmaya gerek yoktur. Diyabet bulguları olan çocukların vakit geçirmeden çocuk endokrin merkezlerine getirilmesi gerekir. Yukarıdaki yakınmalarla hekime getirilmeyen çocuklarda, bir süre sonra insülin eksikliğinin şiddetlenmesine bağlı olarak bulantı, kusma, karın ağrısı, gözlerde çöküklük, derin ve hızlı nefes alma (solunum sıkıntısı), ağızda aseton kokusu gibi diyabet komasına doğru gidişin belirtileri başlar. Diyabet bulgularının erken fark edilmemesi ya da sağlık kuruluşlarında diyabet tanısının atlanması sonucu, diyabet koması gibi tehlikeli bir tablo ile başvurma arasında yakın ilişki vardır.
Yorumlar
  • Henüz yorum yapılmadı.

Bu içeriğe yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.