İzleyerek Öğrenelim

Tip 1 diyabet tedavisi nasıl yapılır? Bütün diyabetliler “balayı” dönemine girer mi? İnsülini yaşam boyu kullanmak gerekli mi?

« Geri

Sorular için tıklayın.

Puan
  • /5
(Değerlendir)

Bu içeriğe reyting vermek için lütfen üye girişi yapın.

Cevap Metnini Oku

Tip 1 diyabet tedavisi nasıl yapılır? Bütün diyabetliler “balayı” dönemine girer mi? İnsülini yaşam boyu kullanmak gerekli mi?

Tip 1 diyabet, iyileştirilebilen bir hastalık değildir; bir kez oluşunca yaşam boyu sürer. Ancak vücutta üretilemeyen insülinin deri altına enjeksiyon yoluyla vücuda verilmesi ile tedavi edilebilir. Böylece insülin ihtiyacı karşılanabilir ve bu çocuklar normale yakın bir yaşam sürdürebilir. İnsülin tedavisi antibiyotik tedavisi gibi diyabetin iyileştirilmesinde kullanılan bir tedavi değildir. Bu nedenle diyabet tedavisinde insülini bir süre kullanıp kesmek mümkün değildir. Tip 1 diyabet tanısı konan çocukların yaşam boyu insülin kullanmaları gerekir. Tip 1 diyabet tedavisinde insülin kullanmanın yanı sıra, beslenmenin düzenlenmesi ve düzenli egzersiz de büyük önem taşır. Tip 1 diyabet tanısı konan çocuklar kan şekerlerinin düzenlenmesi ve diyabet eğitimi için 1 hafta kadar hastaneye yatırılır.İnsülin tedavisi başlandıktan ve kan şekerleri düzene girdikten sonra çocukların bir kısmında insülin ihtiyacı giderek azalır ve bazı çocuklarda bir süre insülin vermeden kan şekeri normal seyredebilir. Bu döneme “balayı” dönemi denmektedir. Bütün çocuklar “balayı” dönemi girmezler ama “ balayı” dönemi adından da anlaşılacağı gibi geçici bir iyilik halidir ve bütün çocuklarda geçicidir. Aileler bu balayı döneminin kalıcı olmasını ister ve beklerler ama bu sağlayacak bir tedavi henüz geliştirilmemiştir. Tedavinin gerekliliklerini yerine getirmeyen ve kan şekerleri sürekli olarak yüksek olan çocuklar, diyabet koması gibi hızlı gelişen sorunlar ile göz, böbrekler ve sinirler ile ilgili yavaş gelişen sorunlar yaşayabilir. Yeterli bir diyabet tedavisinin uygulanması, hastalığın vücutta yaratacağı kısa ve uzun vadeli sorunların önlenmesi bakımından çok önemlidir
Yorumlar
  • Henüz yorum yapılmadı.

Bu içeriğe yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.