İzleyerek Öğrenelim

Tip 1 diyabetle ilgili yanlış bilgi ve inanışlar var mıdır? Mesela Diyabet bulaşıcı bir hastalık mıdır? Çok şeker yediğim için mi diyabetli oldum?

« Geri

Sorular için tıklayın.

Puan
  • /5
(Değerlendir)

Bu içeriğe reyting vermek için lütfen üye girişi yapın.

Cevap Metnini Oku

Tip 1 diyabetle ilgili yanlış bilgi ve inanışlar var mıdır? Mesela Diyabet bulaşıcı bir hastalık mıdır? Çok şeker yediğim için mi diyabetli oldum?

Çocuklarda diyabet sık görülen bir durum olmadığı için toplum içinde bilgisizliğe dayalı bazı yanlış inanışlar vardır. Bunlardan bir tanesi çok şeker yedikleri için çocukların diyabet olduğudur. Bu doğru değildir. Daha önce anlattığımız üzere diyabet bulgularının çıktığı dönemde çocuklar idrarla kaybedilen şekeri yerine koymak için daha çok şekerli besin tüketmeye başlarlar ama bu bir neden değil bir sonuçtur.Çocuklarda görülen Tip 1 diyabetin şişmanlıkla da ilgisi yoktur. Günümüzde giderek azalsa da bazı kimseler ve okuldaki çocukların bir kısmı diyabeti bulaşıcı bir hastalık sanabilir. Oysa bu bilgi tamamen yanlıştır. Diyabet kimseye bulaşmadığı gibi diyabetli çocukların da kimseye bir zararı yoktur. Bazı aileler ise diyabetin kalıcı bir durum olduğunu öğrenince bazı bitkilerin ve şifalı suların çare olabileceği fikrine kapılırlar ve bazı internet sitelerinden bu tür bilgileri okuyabilirler. Şimdiye kadar diyabetin kalıcı tedavisini sağlayan bir ilaç veya bitkisel tedavi geliştirilmemiştir. Bu konuda en doğru ve yeni bilgileri tedavi olduğunuz merkezden almanız gerekir. Yoksa gerçekçi olmayan beklentilere girip hayal kırıkları yaşar ve daha çok üzülürsünüz.
Yorumlar
  • Henüz yorum yapılmadı.

Bu içeriğe yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.