Soralım Öğrenelim

ESM CULHA
Tip 1diyabetliler sağlıklı beslenmezlerse çocukları olmazmı

Sağlıklı beslenme tip 1 diyabetli bir bireyin büyüme gelişmesi için gerekli olduğu gibi aynı zamanda doğru kan şekeri yönetimi açısından da önem taşımakta. Bir kişinin diyabetli olup olmadığı ya da sağlıklı / sağlıksız beslenmesi o kişinin çocuk sahibi olması ile ilgili bir durum değildir.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 07/09/2017


BEYZA BELLI
Merhaba diyet listesi var mı elinizde acaba yorum yoluyla gönderir misiniz???

Merhaba, herkesin gereksinmesi yaşına cinsiyetine günlük rutini gibi bir çok etkene bağlı değişmekte. Maalesef herkese uygun tek bir beslenme programı bulunmamakta. Karbonhidrat sayımı ve beslenme programı için diyetisyeninizden yardım isteyebilirsiniz. Sevgiler.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 29/06/2017


BEYZA BELLI
Şekerim düşüyor ve düştüğü anda şekerimi ölçüyorum düşük çıkıyor ve bu gazla tatlı vb şey abartarak yiyorum?Ne yapmalıyım? *Bu arada kamplara katılmak istiyorum Ne yapmam gerek??*

Merhaba, Kan şekeriniz 70 ml/dl'nin altına indiğinde sadece meyve suyu ya da şeker tüketip (miktarı konusunda takip olduğunuz doktorunuza danışabilirsiniz) 15 dakika bekleyip şekerinizi kontrol ettikten sonra (70 in üzerine çıktıysa) ardından bulunduğunuz yemek saatine göre ara ya da ana öğünü tüketmelisiniz.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 29/06/2017


INCI BULUNTEKIN
Öncelikle herkese merhaba. Ben 19 yaşındayım 3 yıldır diyabetim. Benim kan sekerim çok inişli çıkışlı. Yemek yiyorum insülin yapıyorum şekerim 230 larda seyreliyor ancak hipoglisemi gibi hissediyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

Merhaba, kan şekerinin sürekli yüksek seyrettiği durumlarda hafif yüksekliklerde bile hipoglisemi gibi hissedebilirsiniz, yemekler için öğünlerdeki karbonhidrat miktarı ve öğün öncesi kan şekerinize göre insülin yapmalı, detaylı bilgi için doktorunuza/diyetisyeninize başvurmalısınız.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 29/06/2017


ELANUR KOÇ
Tip 1 diyabetim ve göbeğimde şişlikler oluştu ne yapabilirim?

Mutlaka bu bölgeye bir süre insülin yapmayı bırakmalısınız. Yoksa yaptığınız insülin iyi emilmez ve bu da kan şekerlerinizin yüksek olmasına neden olur.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


MUZAFFER YOLDAŞ
Insülin yerine yeni bi sprey çıkmış diyorlar...ne kadar doğru acaba...

Daha çok erişkinlerde ve Tip 2 diyabetlilerde kullanılmak üzere böyle bir insülin çıktı ama çocuklarda kullanımı yok.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


GAMZE KURAL
Merhaba genel rutin konturollerimde Aile hekiminde yaptirdigim kan sonuclarimdan AKŞ 0-25 referans araliginda olan sonucum 27 cikti tokluk sekerimde 88 bu durumda seker hastaligim mi sozkonusu telas yaptim cevao verirseniz sevinirim.

Bir sorun yok bu değerlerde.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


CEVO
Merhabalar , Acaba bu yıl içinde yapay pankreas türkiyede olur mu? Bir de fiyat hakkında herhangi bir bilginiz var mı? Teşekkürler...

Yapay pankreasın 2018'de ülkemize gelmesini bekliyoruz. Fiyat konusunda bir bilgi yok henüz.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


UNAL DEĞIRMENCI
Merhaba, geçen hafta 2-3 aylık belirtiler neticesinde(ağız kuruluğu çok su içme uyuma isteği,kilo kaybı ) test yaptırdım açlık glizkoz 289 çıktı doktor şeker hastasısın dedi.ve iç hastalıkalrına görün dedi. Bu sabah şekerimi evde ölçtüğümde açlık 178'e düştüğünü gördüm. Sizce hemen tedaviye başlamalımıyım yoksa belli bir süre daha düşmenin devam edip etmeyeceğini takip ettikten sonra mı başlamalıyım.

Bence kesin olarak bir erişkin endokrinoloji uzmanına gitmeniz gerekli. Ya da bir diyabet merkezine.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


HÜRRÜYET BAHADIR
Günde 4 defa insülin iğnesi yapıyorum bazan iğne yapmama yakın şekerim düşüyor buna rağmen iğne yapmam gerekiyormu yoksa yapmayıp yükseltiyimmi

15 gram karbonhidrat alıp önce kan şekerinizi yükseltiyorsunuz, daha sonra insülin yapacacaksınız.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


BIRSEN EREN
Süt dişinin kök hücre tedavisinde kullanabileceği yazılıyor bazı sayfalarda...son bir dişimiz kaldı saklamamızı önerir misiniz?

Böyle bir şeye gerek yok.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


BESTE
Hocam merhaba sık idrara çıkma şikayeti nedeniyle acilde kan tahlili yaptırdım akş 134 çıktı.Bunun üzerine endişelenerek ertesi gün dahiliye ye gittim akş 92,açlık insülin 12.47,hba1c 4.5 çıktı ve idrar yolu enfeksiyonum olduğu söylendi 134 çıkan şekerimin enfeksiyondan kaynaklandığı söylendi.Antibiyotik tedavisi verildi ve bitti. Fakat sık idrar şikayetlerim devam ediyor bu durum beni endişelendiriyor ne yapmalıyım?yaş 22

Diyabetle ilgili bir sorun yok bence.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


ARDA BERKE
Merhaba. Oğlum Arda 12 yaşında. 3 ay önce t1 teşhisi kondu. Şu an herşey yolunda. İlk ha1c 10 ken son kontrol 6.8 çıktı. Ama son zamanlarda ozon tedavisini çok duyuyorum. Sizin görüşleriniz nedir bu konda. Sizin söyleyecekleriniz bizim için çok daha önemli. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Böyle bir tedavi yok Tip 1 diyabet için. Ne yazık ki bu tür haberler çok. Sizi izleyen ekibin önerilerine kulak verin lütfen.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


MERYEM
Merhaba 4,5 aydan beri tip1 diyabetim tokluk kan şekerim 200 çıkıyor açlık kan şekerim 300 çıkıyor oysa ara öğünde yemiyorum sizce neden yüksek çıkıyor olabilir?

İnsülin dozlarınız yetersiz geliyordur. Sizi izleyen ekiple görüşmelisiniz.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


IPEK
Merhabalar kızım 12 yasında 2 ay once adet görmeye başladı adet donemi sekeri cok yükseliyor dozları arttırsakta düşüremiyorum bu durumda başka ne yapmam gerekiyor acaba

Adet öncesi ve sırasında insülin ihtiyacı artar. İnsülin dozlarını % 20 kadar arttırın bu dönemlerde.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


ÜNVER UYSAL
Hocam merhaba lantus kullanıyorum günde iki defa sabah 8 akşam 10 olarak sabahları açlık değerlerim 150-175 arası bu şekilde seyir etmesi normalmidir

Lantus dozunun yeterli olup olmadığını yemek öncesi kan şekerleri ile kontrol ediyoruz. 140 mg ve altında ise iyi kabul ediyoruz. Sizin dozlarınızı biraz yükseltmeniz gerekli.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


HÜLYA
Hocam su an duygularımla mi yoksa mantığımla mi hareket etmeliyim gerçekten bilmiyorum ailem çok fazla sorumluluk yüklüyor bana ama ben onu çok seviyorum birbrmizi çok seviyoruz ben ona yardım edeblcegmi de düşünüyorum meslegimden dolayi ama dedgim gbi ailem beni çok zorluyor erken ölüyor diyabet hastaları diyorlar bana ben bu pskoljyle dgru karar verememekten çok korkyorum

Yüreğinin sesini dinle derim.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 10/04/2017


AZIZ GILDIR
Ben novarapitle levemir insulin kullaniyorum sorunum su adanada oturuyorum yer adanadan uzaklasinca yani yer degisikligi yapinca gece yatmadan once sekerimi olcuyorum 140 seviyelerinde 36 unite levemir yapiyorum sekerim sabah 400 lerde cıkıyor yer degisikligi yapinca oluyor yani bu neyden kaynaklanir

Yalnızca Levemir mi kullanıyorsunuz? Yani yemek öncesi insülin de kullanıyormusunuz?

Prof. Dr. Şükrü Hatun 24/12/2016


BIRSEN EREN
Sitenize üye olamıyorum.birkaç kez denedim, hatalı giriş olduğu yazıyor ???

Teknik ilgililere ilettik.İyi seneler

Prof. Dr. Şükrü Hatun 24/12/2016


ZEKI DEŞILMEZ
Kullanmakta olduğum cihazla, damardan ölçüm arasında 80 cıvarında fark çıktı , yeniside aynı değeri verdi. Bana iyi sonuç veren kan şeker ölçüm cihazı ismi önerirmisiniz. ( maille de olabilir )

Uluslararası markalardan birisini seçmenizi öneririz.

Prof. Dr. Şükrü Hatun 24/12/2016


Sen de soru sormak ister misin?

Diyabet ile ilgili sorularını sor, uzmanımız cevaplasın, burada yayınlayalım. Hem seni hem de arkadaşlarını bilgilendirelim.