Soralım Öğrenelim

EMRAH DEMIR
Hocam insuline başladıktan sonra bir hafta içinde yada bir hafta sonra balayı dönemi başlar mi

Eğer başlangıçtaki klinik bulgular hafif, yani diyabetik ketoasidoz tablosu ile tanı almamışsa olabilir erken balayı.

Prof.Dr.Şükrü Hatun 13/08/2018


ÖMER FARUK TOPRAK
Tok karına şekerim 133 çıktı ölçmeden önce karpuz yemiştim etkisi olmuşmudur

Tokluk şekeri için bu değer normal.

Prof.Dr.Şükrü Hatun 05/08/2018


OKAN AYŞE HASKILIC
Merhaba benim oğlum bir haftadır tıp 1 diyabet cıktı benim anlamadığım düşük çıkarsa insulin yarim doz düşür denildi neden

Kan şekerinin yemek sonrası düşük ( <70 mg ) olması insülin dozunun fazla geldiğini gösterir. Bu nedenle size böyle bir öneride bulunmuşlar.

Prof.Dr.Şükrü Hatun 05/08/2018


MUZAFFER YOLDAŞ
4 yıldır tip1 diyabet hastasıyım..insülin kullanıyorum..yaşım 42..bende şeker düşmesi çok oluyor ne yapmalıyım?bide sprey Türkiyeye geldimi?insülin yerine onu kullanabilirmiyiz?

Bir erişkin endokrinoloji/diyabet uzmanı tarafından insülin dozlarınızın ve beslenme düzeninizin ayarlanması gerekir. Sık hipoglisemi önemli bir sorundur . Sprey insülin henüz ülkemize gelmedi. Geldiğinde erişikin diyabetliler kullanabilecekler.

Prof.Dr.Şükrü Hatun 05/08/2018


NECDET KÜÇÜKENEZ
Anti-gad antikoru 2000 tahlil sonuçum ne anlama geliyor

Otoimmün Tip 1 diyabet olduğunu düşünmek gerekir bu sonuca göre

Prof.Dr.Şükrü Hatun 05/08/2018


ESRA YAMAN
Hocam merhaba,benim açlık kan şekerim 90, Hb1ac değerim 6 , fakat tokluk kan şekerim 1.saat 230 ,2.saat 210 çıktı. İnsülin degerimde 83 olarak ölçüldü. Sonuçlarımi nasıl degerlendirmeliyim ? Gebe kalmamda bir sakınca varmı sizce ?

Hamile kalmanızda bir sakınca yok ama daha öncesinde 2.saat kan şekeri yüksekliğinizle ilgili bir erişkin endokrinoloji uzmanına gitmenizde yarar var. 2 saat değeriniz diyabet olabileceğinizi gösteriyor.

Dr.Şükrü Hatun 03/07/2018


SUDENAZ KESKIN
Merhaba ben 6 yıldır tip 1 diyabetliyim sorum şudur 5 gündür devam eden kaşıntılarım var ve ve şişik şişik kırmızı noktalar var bu bir kere daha başıma gelmişti acaba neden kaynaklı şeker yüzünden mi

Bunların diyabetle bir ilgisi yok. Daha çok alerjik bir reaksiyon gibi görünüyor.

Dr.Şükrü Hatun 03/07/2018


ILAYDA ÇEBER
Neden HbA1c 3 ayda 1 bakılıyor

HbA1c, hemoglobinin glikoz ile bağlanma (glikozillenme) oranını göstermektedir. Hemoglobin ise kırmızı kan hücreleri (eritrositler) içinde bulunan ve oksijen taşımayı sağlayan bir proteindir. Kandaki glikoz düzeyi yükseldikçe hemoglobinin glikoza bağlanma oranı artmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin ömrü yaklaşık 120 gün (3-4 ay) olduğu için HbA1c de yaklaşık 3 aylık kan glikozu yüksekliği hakkında bilgi vermektedir. Normal kişilerde HbA1c oranı %5.7'nin altındadır. %6.5'in üzerinde ise diyabet düşünülür. Tip 1 diyabetlilerde istenen HbA1c düzeyi %7.5'dan daha iyisi %7'den düşük olmasıdır.

Dr. Şükrü Hatun 24/06/2018


SEDEF DOĞANER
Kan değerlerim normal ogtt sonucu açlık 108 tokluk 1.saat 288 2.saat 248 adacık hücre antikoru negatif diyabet varmıdır

Merhaba OGTT de 2. Saat glukoz değeriniz diyabet tanısını doğrular fakat hiç bir semptomunuz örneğin çok su içme sık israra çıkma veya kilo kaybı gibi)yoksa bu testi tekrar etmek gerekebilir. Tek bir antikorun bakılıp begatif bulunması tip 1 diyabetten uzaklaşmak için yeterli değil, diğer antikor düzeyleri de bakılabilir.

Dr. Gül Yeşiltepe Mutlu 13/06/2018


UFUK SAATCİ
Sayın hocam ben 21 yıldır tip 1 diabetliyim son 3 yıldır da insülin pompası kullanıyorum, pompaya geçtikten sonra ha1cde hiç bir değişme olmadı şekerim çünkü çok oynak değil. size sorum insülin pompasına devam mı ediyim yoksa kalem mi?

Pompa tek başına HbA1c'de beklenildiği kadar iyileşme sağlamıyor. Etkili olabilmesi için hem pompanın özelliklerini iyi kullanmak hem de karbonhidrat sayımı gibi konularda iyi bir eğitim almak gerekiyor. Ayrıca pompa kullanmanın tek amacı HbA1c'de iyileşme sağlamak değil. Pompa insülin ayarları iyi yapıldığında kan şekeri dalgalanmalarını ve hipoglisemi sıklığını azaltıyor. Bence bırakmaya karar vermeden önce sizi izleyen hekim ile bütün bu konuları tekrar değerlendirin derim.

Şükrü Hatun 09/06/2018


Soğuk algınlığı ilaçları sensörlerin glukoz ölçümünü etkiler mi?

Geçen hafta sonu yaptığımız Sürekli Glukoz Ölçüm Sistemlerinin Etkin Kullanımı Sempozyumu'nda bazen gözden kaçan bir konu üzerinde de durmuştuk. Asetaminofen içeren ilaçlar ( en çok kullanılanları, Parasetemol, Calpol, Parol ), anlık görüntülen sürekli glukoz izlem sistemlerinin (Dexcom ve Guardian Connect) glukoz ölçümlerini olumsuz etkiliyor. Araştırmalarda Asetaminofen alındıktan sonraki 4-8 saat içinde glukoz ölçümlerinin parmaktan ölçüme göre 85-400 mg arasında yüksek ölçüldüğü gösterildi. Bu durum sensörlü pompa kullanan diyabetliler için de geçerli. Bu durum, Libre ve ülkemize yakında gelmesi beklenen Dexcom G6 için geçerli değil. Bu nedenle sensör kullanan diyabetlilerin, bir çok soğuk algınlığı ilacının içinde de bulunan Asetaminofen'in bu etkisini dikkate almaları, mümkünse Asetaminofen içermeyen ateş düşürücüler kullanması gereklidir.

Şükrü Hatun 30/05/2018


İyi akşamlar Şükrü Hocam, 3 yaşındaki Kızıma 17 gün önce yüksek şeker ve keton pozitif değerleri ile tip-1 diyabet teşhisi kondu, immünoloji sonuçlarında IGA3 NEGATİF / IgG3 NEGATİF / ANTI-GAD NEGATİF / İnsülin antikoru 7,87 / Adacık hücre antikoru 1,32... Kesin tanı mıdır? Beslenme ve egzersiz ile iyileşme sağlamaz mı, insülini iğne olarak kullanmak zorunda mı kalacaktır? Diyabetle yeni tanışıyoruz, ama bu yüksek şekerin başka bir sebebi olabilir mi diye çok araştırıyoruz.

Anlattıklarınızdan kızınızın Tip 1 diyabet olduğu anlaşılıyor. Tip 1 diyabet aniden ortaya çıkan bulgular ile kendini gösterir ama insülin üreten beta hücrelerindeki zedelenme çok daha önce başlamıştır. Bu zedelenme bağışıklık sistemi üzerinden olduğu için de antikorlar oluşur. Kızınızda da bazı antikorların pozitif olduğu görülüyor. Tanı doğru. Ne yazık ki günümüzde Tip 1 diyabeti iyileştirmek mümkün değil. Bizim ilk bilgilendirme için yazdığımız kitabı okumanızı önermek isterim http://www.arkadasimdiyabet.com/assets/ogreniyoruz/okuyarak-ogrenelim/arkadas-olma.pdf

Şükrü Hatun 30/05/2018


ABDURRAHİM GÜLEN
SAYIN YETKİLİ. BENİM 12 YAŞINDA TİP 1 DİYABET KIZIM VAR. MADDİ DURUMUM MÜSAİT. ALMANYADA KIZIMIN DİYABETİNİ TAKİP ETTİRİPKARNIMIZIN YAN TARAFINA TAKILAN İNSİLÜN VEREN CİHAZ VE KOLA TAKILAN SENSÖRLÜ ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZI BAĞLATMAK İSTİYORUM. VİZE SORUNUNU NASIL ÇÖZERİM ? ALMANYADA BAĞKUR İLE TEDAVİ OLABİLİYORMUYUZ. HANGİ ŞEHRE GİTMEM VE HANGİ DOKTORLARLA GÖRÜŞMEM GEREKİYOR. ALMANYADA TÜRK ENDOKRİN DOKTORLARI VARMI ? YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDİYORUM. TEL : 0541 557 57 00

Sanırım sensör destekli insülin pompasından bahsediyorsunuz. Yalnız bunun için Almanya'ya gitmenize gerek yok. Bu tür tedavileri bizler de ülkemizde yapabiliyoruz.

Şükrü Hatun 27/05/2018


AYSEMURAT
Çok güzel ve bilgilendirici bir site olmuş çok teşekkürler olgunlaşmış meyvelerin glisemik indeksinin daha düşük olduğu yazılmış bize verilen eğitimde tam tersi dendi birde tam bugday ekmeğinin glisemik indeksi daha düşük degilmi kafamız karisti bir yanlışlık mi var acaba?

Merhabalar :) meyveler henüz olgunlaşmamışken içerdikleri nişasta miktarı olgun haline göre daha fazla. Meyve olgunlaştıkça içerisindeki nişasta zamanla meyve şekeri olan fruktoza dönüşmekte. Nişastanın glisemik indeksinin fruktoza kıyasla daha fazla olduğunu biliyoruz, bu da olgunlaşmamış meyvenin glisemik indeksinin olgun meyveye oranla daha yüksek olmasının başlıca nedeni diyebiliriz.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 23/05/2018


ASUMAN KOCAKAPLAN
Merhaba iyi günler, ben Asuman KOCAKAPLAN . Gazi Üniversitesi beslenme ve diyetetik 3. Sınıf öğrencisiyim. Sayfanızda diyabet kampı için bir tanıtım afişi gördüm. Kamplarınıza gönüllü stajyer olarak katılma şansım var mı ?? Mesleğimi icra ederken diyabet ve ana çocuk alanı ile ilgilenmek istiyorum. Bu kampların benim mesleki donanımım ve kendimi geliştirmem adına çok faydalı olacağını düşünüyorum. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

İlginiz için çok teşekkürler Asuman hanım. Bu yıl kamp ekibini oluşturduk. Aslında kamp politikası olarak diyetisyenlik öğrencilerinin de ekip içinde olmasını önemsiyoruz. Dilerim gelecek yıl birlikte çalışabiliriz.

Şükrü Hatun 27/05/2018


ZEYNEP ŞAHIN
Yaklaşık 3 yıldır tip1 diyabetim medtronic 640g kullanıyorum ama ypay pankreas ne zaman gelicek ve gelirse ne gibi özellikleri olur

Bu konuda kesin bir bilgi yok ama 2019 başında geleceğini umuyoruz

Şükrü Hatun 27/04/2018


ESM CULHA
Tip 1diyabetliler sağlıklı beslenmezlerse çocukları olmazmı

Sağlıklı beslenme tip 1 diyabetli bir bireyin büyüme gelişmesi için gerekli olduğu gibi aynı zamanda doğru kan şekeri yönetimi açısından da önem taşımakta. Bir kişinin diyabetli olup olmadığı ya da sağlıklı / sağlıksız beslenmesi o kişinin çocuk sahibi olması ile ilgili bir durum değildir.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 07/09/2017


BEYZA BELLI
Merhaba diyet listesi var mı elinizde acaba yorum yoluyla gönderir misiniz???

Merhaba, herkesin gereksinmesi yaşına cinsiyetine günlük rutini gibi bir çok etkene bağlı değişmekte. Maalesef herkese uygun tek bir beslenme programı bulunmamakta. Karbonhidrat sayımı ve beslenme programı için diyetisyeninizden yardım isteyebilirsiniz. Sevgiler.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 29/06/2017


BEYZA BELLI
Şekerim düşüyor ve düştüğü anda şekerimi ölçüyorum düşük çıkıyor ve bu gazla tatlı vb şey abartarak yiyorum?Ne yapmalıyım? *Bu arada kamplara katılmak istiyorum Ne yapmam gerek??*

Merhaba, Kan şekeriniz 70 ml/dl'nin altına indiğinde sadece meyve suyu ya da şeker tüketip (miktarı konusunda takip olduğunuz doktorunuza danışabilirsiniz) 15 dakika bekleyip şekerinizi kontrol ettikten sonra (70 in üzerine çıktıysa) ardından bulunduğunuz yemek saatine göre ara ya da ana öğünü tüketmelisiniz.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 29/06/2017


INCI BULUNTEKIN
Öncelikle herkese merhaba. Ben 19 yaşındayım 3 yıldır diyabetim. Benim kan sekerim çok inişli çıkışlı. Yemek yiyorum insülin yapıyorum şekerim 230 larda seyreliyor ancak hipoglisemi gibi hissediyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

Merhaba, kan şekerinin sürekli yüksek seyrettiği durumlarda hafif yüksekliklerde bile hipoglisemi gibi hissedebilirsiniz, yemekler için öğünlerdeki karbonhidrat miktarı ve öğün öncesi kan şekerinize göre insülin yapmalı, detaylı bilgi için doktorunuza/diyetisyeninize başvurmalısınız.

Diyetisyen Tuğba Gökçe 29/06/2017


Sen de soru sormak ister misin?

Diyabet ile ilgili sorularını sor, uzmanımız cevaplasın, burada yayınlayalım. Hem seni hem de arkadaşlarını bilgilendirelim.